Przeskocz do treści

Marcelina Zawisza zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Wojewodę Opolskiego

Marcelina Zawisza, posłanka partii Razem w dniu 27 kwietnia br. złożyła doniesienie do prokuratury w sprawie możliwego popełnienia przestępstwa przez Wojewodę Opolskiego, Adriana Czubaka. Wiceprzewodnicząca klubu Lewicy w doniesieniu do prokuratury punktuje kilka możliwych nieprawidłowości, do których posunął się Wojewoda Opolski występując o dane z list wyborczych.

– ,,Złożyłam zawiadomienie o bezprawnych działaniach Adriana Czubaka do Prokuratury Rejonowej w Opolu. Mamy stan epidemii i suszę, obóz PiS jednak zamiast wprowadzić stan klęski żywiołowej – wciąż pokazuje że bardziej liczą się stołki i władza. Dlatego w chaosie prawnym, który sami stworzyli chcą za wszelką cenę przeprowadzić wybory.” – Marcelina Zawisza posłanka partii Razem

W treści zawiadomienia czytamy:

– “W dniu 22 kwietnia 2020 roku, z domeny internetowej Urzędu Wojewódzkiego w Opolu do skrzynek mailowych urzędów gmin i miast na prawach powiatu wpłynęła korespondencja zawierająca informacje o konieczności przekazania do podmiotu nieuprawnionego – Poczty Polskiej S.A. spisu wyborców w tym imion, nazwisk, numerów pesel i adresów.”

W dalszej części zawiadomienia posłanka wskazała, liczne czyny które w jej opinii są przekroczeniem uprawnień Wojewody, w tym: udostępnienie danych wrażliwych podmiotowi nieuprawnionemu do ich przetwarzania, usiłowanie naruszenia tajemnicy korespondencji oraz nadużycie uprawnień.

Marcelina Zawisza skomentowała postawę wojewody bardzo ostro:

– ,,Podstawa prawna dla tych działań… nie istnieje. Dlatego naszym zdaniem Wojewoda Opolski przekroczył swoje uprawnienia, ponieważ ustawa, która pozwalałaby mu na pozyskanie danych wyborców od samorządów jest dopiero procedowana w senacie. Władza za wszelką cenę widać jest ważniejsza od elementarnej zasady, że prawo obowiązuje dopiero w momencie gdy wejdzie w życie! Niestety, na przykładzie wojewody opolskiego widać, że chory pomysł przeprowadzenia wyborów w szczycie epidemii pcha funkcjonariuszy PiS do bezprawnych działań. Wierzę, że wszyscy widzą, jak rząd rękami wojewodów pokazuje, że zdrowie, życie i bezpieczeństwo Polek i Polaków idą w odstawkę dla chorej gierki politycznej.”

Jak twierdzi opozycja – Obóz władzy ma wszelkie narzędzia, by przesunąć planowane na 10 maja wybory – posłowie Lewicy od wielu tygodni apelują o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, który jak twierdzą – pozwoliłby rządowi na zajęcie się palącymi kwestiami – skuteczną walką z epidemią COVID-19 oraz narastającą suszą hydrologiczną.

Jak przekazuje Marcelina Zawisza – przestępstwa wskazane w zawiadomieniu do prokuratury są zagrożone karą nawet 3 lat pozbawienia wolności.

PEŁNA TREŚĆ ZAWIADOMIENIA
kliknij, aby powiększyć

Źródło: na podstawie informacji prasowej po redakcji FO

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: