Przeskocz do treści

NYSA: Sprzedaży nyskiego rynku za bezcen? Burmistrz wyjaśnia!

Ostatnio w przestrzeni publicznej, pojawiają się informację dotyczące sprzedaży nyskiego rynku za bezcen. W związku z powyższym głos zabrał Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz. Zachęcamy do przeczytania całości wyjaśnienia.

– Moi drodzy pozwólcie, że wyjaśnię pojawiającą się ostatnio w przestrzeni publicznej informację dotyczącą sprzedaży nyskiego rynku za bezcen. Fakty są takie, że rynek w Nysie został sprzedany pod koniec 2014 r. (ZANIM ZOSTAŁEM BURMISTRZEM). Należy podkreślić, że „sprzedany” oznacza oddany w wieczyste użytkowanie. Umowa sprzedaży z 2014 roku zawierała wszystkie warunki, które użytkownik wieczysty miał spełnić, by móc ubiegać się o nabycie prawa własności terenu. Od 2014 roku do kasy gminy wpłynęło około 800 tys. zł. (400 tys. opłaty jednorazowej w 2014 roku i potem ok. 75 tys. corocznie z tytułu opłaty rocznej). Na początku br. użytkownik wieczysty złożył wniosek o nabycie prawa własności gruntu.

Zgodę na sprzedaż wyraziła Rada Miejska poprzez uchwałę wynikającą wprost z ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z operatem szacunkowym (dokument sporządzany przez rzeczoznawcę), wartość prawa WŁASNOŚCI gruntu została ustalona na kwotę 1.261.600 zł., a wartość prawa UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO gruntu na kwotę 848.700 zł Zgodnie z prawem, na poczet ceny nabycia zalicza się wartość prawa użytkowania wieczystego – stąd należna do zapłaty kwota wynosi 412.900 zł. plus VAT. Zamiana prawa użytkowania wieczystego na prawo własności jest normalną i powszechnie stosowaną praktyką.

W ciągu ostatnich 3 lat do naszego urzędu wpłynęło blisko 20 takich wniosków i wszystkie zostały rozpatrzone pozytywnie. Co więcej, już ponad 2 tysiące nyskich rodzin w ostatnim roku przekształciło użytkowanie wieczyste gruntów pod własnymi domami w prawo własności. Uważam, podobnie jak radni miejscy, że najlepszą formą własności jest pełne prawo własności. W podobnym kierunku zmierza też polskie prawo, które ustawowo przekształciło milionom naszych rodaków wieczyste użytkowanie w prawo własności…

Możemy mieć różne opinie co do potrzeby zabudowy rynku i estetyki tej zabudowy, ale bez względu na nasze przekonania, urząd musi przestrzegać reguł prawa i musi je stosować sprawiedliwie dla wszystkich. – przekazuje nam Kordian Kolbiarz, Burmistrz Nysy.

Źródło: Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: