Przeskocz do treści

Premier: od poniedziałku szkoły będą zamknięte [UDOSTĘPNIJ]

Dzisiaj rano tj. 11 marca br. związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce odbyło się spotkanie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

– Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na dwa tygodnie, od poniedziałku, ale już od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego – poinformował premier, Mateusz Morawiecki.

Ponieważ rodzicom może być trudno zorganizować opiekę nad dziećmi z dnia na dzień, to w czwartek i piątek szkoły będą otwarte i w klasach nauczyciele będą pilnować dzieci.

– Burzy nie da się przewidzieć, ale można starać się budować dobre schronienie, można starać się przed nią ochronić (…) Dla naszych dzieci najlepsze wyjście to jest niewychodzenie z domu. Dzieci w bardzo łatwy sposób mogą zarażać innychdodał premier.

Co z rodzicami. którzy nie mogą zapewnić opieki dzieciom?

– Ustawa koronawirusowa przewiduje dodatkowy zasiłek dla rodziców, którzy będą musieli zająć się swoimi dziećmi w razie zamknięcia przedszkola, żłobka czy szkoły. To jest ten sam zasiłek, który przysługuje w sytuacji zamknięcia tych instytucji z powodów innych niż epidemia. Ustawa zasiłkowa, ta, na podstawie której wypłacane są zasiłki opiekuńcze, chorobowe czy macierzyńskie, mówi o puli maksymalnie 60 dni w roku. Ustawa koronawirusowa daje dodatkowe 14 dni w sytuacji, gdy instytucja zostanie zamknięta z powodu zagrożenia koronawirusem. Jest to tej samej wysokości zasiłek, co chorobowy – czyli 80 proc. podstawy wymiaru – tłumaczy Anna Skuza, radca prawny, lider praktyki prawa pracy w Deloitte Legal.

Wniosek o zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci, których szkoła, przedszkole lub żłobek została zamknięta z powodu koronawirusa, w przypadku własnej działalności gospodarczej można złożyć w ZUS lub za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli pracujesz na umowę o pracę, zlecenie itd. wystarczy w kadrach złożyć wniosek na formularzu Z-15A.

Odpowiedzi na pytania od ZUS dla rodziców w linkuhttps://faktyopolskie.com/2020/03/11/koronawirus-rodzicu-sprawdz-czy-przysluguje-ci-dodatkowy-zasilek-opiekunczy/

Źródło: Rząd

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: