Przeskocz do treści

Innowacyjna inwestycja Umicore w gm. Nysa

W Polsce będą powstawały najbardziej zaawansowane technologicznie komponenty baterii do pojazdów elektrycznych, które pozwalają magazynować więcej energii i zwiększyć zasięg dla samochodu elektrycznego – taki będzie efekt zainaugurowanej kilka dni temu inwestycji belgijskiej firmy Umicore w Radzikowicach (gm. Nysa) na Opolszczyźnie.

Oznacza to ponad 400 nowych miejsc pracy (zarówno tych wymagających wysokich kwalifikacji technicznych, jak i magazynowych czy produkcyjnych). 

W ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod tę inwestycję uczestniczył wiceminister rozwoju Wojciech Murdzek. Jak podkreślił:

– Ta inwestycja jest ważna dla polskiego rządu oraz dla dalszego rozwoju naszej, a także unijnej gospodarki. Dzięki niej jeszcze w tym roku powstanie pierwsza tego typu fabryka w Europie i trzecia na świecie (po Chinach i Korei Płd.). To także największa zagraniczna inwestycja w tym regionie. Co nas szczególnie cieszy, Umicore całkowicie stawia na zieloną energię. W jednym przedsięwzięciu biznesowym łączy dwa aspekty: nowoczesnej technologii i ochrony środowiska. 

A prezes Umicore Marc Grynberg wskazał:

– Dzięki innowacyjnym technologiom, odpowiedzialnemu wydobyciu surowców i zastosowaniu zamkniętego obiegu materiałów jesteśmy bardzo mocno zaangażowani w proces transformacji ku elektrycznej mobilności. Jesteśmy wiodącym dostawcą materiałów katodowych w transporcie elektrycznym i dlatego tak ważna jest dla nas możliwość docierania do klientów w różnych regionach świata. Budowa nowego zakładu produkcyjnego w Nysie świetne wpisuje się w tę strategię. 

W uroczystości inaugurującej rozpoczęcie budowy nowego zakładu, uczestniczyli również:
• Ambasador Królestwa Belgii Luc Jacobs,
• Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz,
• Prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Piotr Sosiński,
• Wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grzegorz Słomkowski,
• a także parlamentarzyści i przedstawiciele społeczności lokalnej. 

O inwestycji 

Nowa fabryka komponentów do produkcji katod do akumulatorów litowo-jonowych na potrzeby branży motoryzacyjnej oraz innych sektorów, w których znajdują zastosowanie systemy magazynowania energii, powstanie – na powierzchni 72 ha – w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Produkcja ma ruszyć pod koniec 2020 roku. Poza obszarem produkcyjnym inwestor zamierza uruchomić centrum badawczo-rozwojowe na potrzeby globalne firmy. Projekt wpisuje się w jeden z flagowych postulatów zawartych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie rozwoju branży elektromobilności. 

Umicore to belgijska firma o zasięgu globalnym (obecnie posiada 48 zakładów produkcyjnych). Materiały katodowe wchodzące w skład baterii stosowanych w pojazdach elektrycznych, to jeden z trzech filarów biznesowych Umicore – obok produkcji katalizatorów ograniczających emisję spalin oraz recyklingu metali szlachetnych. W Polsce Umicore obecny jest od 2016 roku. W Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku produkuje katalizatory obniżające emisję spalin samochodowych.

Źródło: CPPAP / MR, Zdjęcie: Mat. Prasowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.