Przeskocz do treści

E-recepta już obowiązuje

Od 8 stycznia wystawianie recepty w wersji elektronicznej jest obowiązkowe, nadal jednak będzie można realizować w aptekach druki papierowe. Nie wszystkie placówki będą bowiem w stanie wystawiać e-recepty, ponieważ tylko 61,5 proc. z nich jest podłączonych do systemu.

Jak podaje Prawo.pl Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że pacjenci nie powinni mieć problemów z zakupem lekarstw. „Wdrożenie nowych rozwiązań, nie utrudni pacjentom dostępu do leków” – podkreśla resort i zachęca wszystkich lekarzy, którzy nadal wystawiają recepty w postaci papierowej, do przejścia na nowe zasady.

Od 8 stycznia 2020 r. pacjent wychodząc z gabinetu otrzyma:
• SMS, w którym podany będzie 4-cyfrowy kod dostępu – pacjent podaje w aptece kod wraz ze swoim numerem PESEL,
• e-mail z informacją o wystawionej e-recepcie w postaci pliku PDF – pacjent udostępnia farmaceucie kod kreskowy na ekranie telefonu lub podaje 44-cyfrowy klucz dostępu z pliku PDF (albo 4-cyfrowy kod dostępu z pliku PDF wraz z numerem PESEL),
• wydruk informacyjny o wystawionej e-recepcie – wydrukowany dokument lekarz przekazuje pacjentowi (nie musi podpisywać wydruku ani stawiać pieczątek). Farmaceuta sczytuje dane z wydruku i zwraca go pacjentowi.

Pacjent może też udostępnić informację o e-recepcie korzystając z Internetowego Konta Pacjenta lub z aplikacji mObywatel. Podczas realizacji e-recepty nie trzeba okazywać dowodu osobistego, w tym celu wystarczy podanie numeru PESEL oraz 4-cyfrowego kodu.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/zdrowie/e-recepta-jest-obowiazkowa-od-8-stycznia-2020-roku-ale-papierowa,497010.html Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: