Przeskocz do treści

Sesja Rady Powiatu Prudnickiego oczami Mirosława Czupkiewicza

Sesje Rad odbywają się średnio raz w miesiącu. Przeważnie trwają kilka godzin i dlatego większość ich nie obserwuje. Lecz, musimy liczyć się z decyzjami podjętymi podczas sesji. Często nie znając powodów tych decyzji. Dlatego postanowiliśmy nawiązać współpracę z Radnym Powiatu Prudnickiego – Mirosławem Czupkiewiczem. Mamy nadzieję, że w przyszłości taką współpracę uda się nawiązać z innymi Radnymi z Gmin i Powiatów.
Kontakt: Redakcja@FaktyOpolskie.com

Zapraszamy do przeczytania relacji z sesji Rady Powiatu Prudnickiego z dnia 31 stycznia 2020 r.
Oczami Mirosława Czupkiewicza (pisownia oryginalna)

Na dzisiejszej sesji Rady Powiatu w Prudniku /31-01-2020 r./

Niespodziewane zwroty akcji, emocje i momentami ostre polemiki, tak najkrócej można scharakteryzować dzisiejszą sesję. Po raz pierwszy w tej kadencji rada minimalną większością głosów zdecydowała o zdjęciu z porządku obrad projekt uchwały. Był to projekt w sprawie zamiaru przekształcenia Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 1 w Prudniku poprzez zmianę siedziby /z dotychczasowej na ul. Podgórnej na nową przy ul. Prężyńskiej/. Stało się tak na wniosek Klubu Radnych „PiS”, który został poparty przez dwóch radnych z Klubu Radnych „Porozumienie” /Mirosław Czupkiewicz i Antoni Sokołowski/. Wstrzymało się od głosu dwóch radnych /Judyta Walocha i Józef Janeczko/. O tym, że projekt Zarządu Powiatu budzi duże kontrowersje i o jego przyczynach było wiadomo już po posiedzeniu Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, która większością głosów zaopiniowała go negatywnie.

Dlaczego poparłem ten wniosek? Dlatego, że moim a po wyniku głosowaniu widać, że, nie tylko moim zdaniem, była to kolejna próba „reformowania” naszej powiatowej oświaty”, nie w sposób kompleksowy i wcześniej zaakceptowany przez radnych, dyrekcję zainteresowanych szkół i ich rad pedagogicznych, lecz cząstkowo, na raty z jednym z góry założonym przez Zarząd Powiatu celem – zejścia z budynku przy ul. Podgórnej. Los szkoły na ul. Podgórnej został już wcześniej przesądzony kiedy od pewnego czasu zaprzestano w inwestowanie w ten budynek, kierując duże środki na remonty i modernizację budynku przy ul. Kościuszki 55 /II LO/. Tylko kwestią czasu jest kiedy zadzwoni w nim ostatni dzwonek. Ale o tym ostatecznie zdecyduje tylko Rada Powiatu /szkoda, że niektórzy nie chcą przyjąć tego do wiadomości/.

Radni wielokrotnie na komisjach i sesji zgłaszali wnioski o chęci spotkania się z dyrektorami szkół, by osobiście poznać ich opinie dotyczące różnych koncepcji /wariantów/przedstawionych przez Zarząd Powiatu. Tak się nie stało, a w zamian radnym zaproponowano projekt intencyjnej uchwały dokonującej zmianę siedziby jednej ze szkół wchodzących w skład CKZiU z siedzibą przy ul. Podgórnej. Zawiłe, pełne emocji i złośliwości tłumaczenia Wicestarosty Janusza Siano nie przekonały większości radnych i projekt został zdjęty z porządku obrad. Temat ten jak bumerang wracał jeszcze w czasie debaty nad projektem zmian w budżecie na rok 2020 oraz w punkcie wnioski i oświadczenia radnych. Emocje nie opadły do końca sesji.

Decyzja ta nie oznacza, że nie chcemy reformowania naszej oświaty. Chcemy jednak przed podniesieniem ręki „Za” mieć pełną i pochodzącą nie tylko z jednego źródła informację.

Zainteresowani mogą obejrzeć i odsłuchać przebieg sesji na stronie naszego powiatu: http://bip.powiatprudnicki.pl/2037/archiwum-nagran-sesji-rady-powiatu-w-prudniku.html

Fatalna jakość obrazu i dźwięku była przedmiotem złożonego przeze mnie wniosku o poprawę tej sytuacji. Ponowiłem również swój wniosek o rozważenie możliwości otwarcia przy naszym szpitalu Poradni Pulmonologicznej, która mogła by udzielać świadczeń medycznych w zakresie diagnostyki i leczeniem chorób układu oddechowego.

Ponadto Rada podjęła uchwały:
• w sprawie zmiany budżetu Powiatu Prudnickiego na rok 2020.
• w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Prudnickiego.
• w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu • zawarcia umowy najmu i zawarcie kolejnej umowy najmu części nieruchomości położonej w Prudniku przy ul. Klasztornej 4.
• w sprawie uchwalenia powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego.
• w sprawie udzielenia Gminie Prudnik pomocy finansowej w formie dotacji celowej.
• w sprawie udzielenia Gminie Biała pomocy finansowej w formie dotacji celowej.
• w sprawie udzielenia Gminie Głogówek pomocy finansowej w formie dotacji celowej.
• w sprawie udzielenia Gminie Lubrza pomocy finansowej w formie dotacji celowej.
• w sprawie zamiaru likwidacji Branżowej Szkoły I stopnia Nr 2 w Prudniku.
• w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Policealnej w Prudniku.
• w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Policealnej Nr 2 w Prudniku.

Rada przyjęła również:
• informacja o średnim wynagrodzeniu nauczycieli w szkołach dla których organem prowadzącym jest Powiat Prudnicki.
• Sprawozdanie Starosty Prudnickiego z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Powiecie Prudnickim za rok 2019.
• Sprawozdanie z realizacji rocznego planu kontroli Komisji Rewizyjnej w II półroczu 2019 r.
• Raport z wykonania programu ochrony środowiska dla Powiatu Prudnickiego za lata 2008-2018.
• We wszystkich tych sprawach głosowałem „ZA”

Jeżeli macie Państwo pytania, wnioski lub sprawy, które mógłbym waszym imieniu przedstawić Radzie, Staroście, pracownikom Starostwa piszcie: mirekczupkiewicz@onet.pl lub m.czupkiewicz@powiatprudnicki.pl

Zdjęcie: Marcin M. Janik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: