Przeskocz do treści

Pierwszeństwo pieszych przed wejściem na pasy? ZMIANY w Kodeksie Drogowym

Jeszcze w tym roku wejdą zmiany, które dają pierwszeństwo pieszym na przejściach, mają one poprawić bezpieczeństwo pieszych. Wg. słów premiera Morawieckiego podczas exposé „badania pokazują, że piesi zachowują się roztropnie na przejściach.”

W uzasadnieniu ustawy możemy przeczytać:
„Zważywszy na wysoką wypadkowość w rejonie przejść dla pieszych, prawodawca zdecydował, że należy wprowadzić szczególne zabezpieczenie polegające na tym, że z jednej strony pieszy będący na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, zaś z drugiej strony ma zakaz wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Taka konstrukcja ma na celu w jeszcze większym stopniu zagwarantować kierującemu możliwość właściwej reakcji – kierujący musi mieć czas na reakcję i niezbędny odcinek drogi do zatrzymania pojazdu; ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu, zaś z drugiej strony nie można mu postawić zarzutu gdy tego nie uczynił, jeżeli nie miał takiej możliwości.”

Propozycja zmian wzbudza sporo emocji, ponieważ kierowca będzie musiał przepuścić pieszego nawet wtedy, kiedy się zbliża do „zebry”. Zwolennicy podkreślają, że to większe bezpieczeństwo dla pieszych, a specjaliści, że konsekwencje finansowe spowodują zdjęcie nogi z gazu przed pasami. Przeciwnicy zauważają, że ludzie wchodzą na pasy bez rozglądania się, z oczami wpatrzonymi w smartfon.

Ponadto w 2020 roku mają wejść jeszcze dwie zmiany w Kodeksie Drogowym:
– ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym także nocą,
– przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h także poza terenem zabudowanym będzie podstawą do zabrania prawa jazdy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: