Przeskocz do treści

Ptasia Grypa w Polsce? Wojewoda Opolski wydał rekomendacje samorządom.

Samorządy na Opolszczyźnie zwojują posiedzenia Zespołów Zarządzania Kryzysowego zgodnie z rekomendacją Wojewody Opolskiego w związku z ryzykiem wystąpienia na Opolszczyźnie Wysoce Zjadliwej Grypy Ptaków – HPAI.

Za zadanie mają wypracować „Procedury postępowania w przypadku wystąpienia ogniska choroby Wysoce Zjadliwej Grypy Ptaków – HPAI na terenie powiatu Prudnickiego.”

Poważne obawy wzbudza fakt, że na terenie woj. Opolskiego nie ma żadnej ekipy dezynfekcyjnej, która w przypadku wykrycia choroby „zajęłaby się” zarażonym ptactwem. Samorządy będą musiały szukać firm poza województwem opolskim w przypadku wystąpienia choroby.

Źródłem choroby są ptaki wędrowne które zimują m.in. w Polsce. Te ptaki są nosicielami choroby HPAI, przechodzą ją bezobjawowo. Najbardziej podatne są regiony w których znajdują się duże akweny wodne w którym przebywa dzikie ptactwo.

Jesteśmy jako Polska jednym z największych producentów w Europie mięsa drobiowego oraz jaj. Stąd zwiększone kontrole. Na ten moment występuje tylko ponad 10 ognisk choroby w całej Polsce. W tym na Opolszczyźnie jest 0 ognisk chorobowych.

Czynnikiem głównym zarażenia ptactwa gospodarczego są ludzie. Ponieważ nie przestrzegają pewnych zasad podczas zagrożenia chorobą, m.in.:
• nie powinno się karmić ptactwa gospodarczego na zewnątrz
• nie powinno się poić ptactwa gospodarczego ze zbiorników do których mają dostęp dzikie ptaki
• nie powinno się wypuszczać ptactwa gospodarczego bez nadzoru na otwarty wybieg
• powinno się używać mat dezynfekcyjnych
• powinno używać się odzieży ochronnej
• powinno zabezpieczyć się budynki przed dostępem dzikich zwierząt

O wszelkich niepokojących objawach u ptactwa z gospodarstwa należy niezwłocznie powiadomić lekarza weterynarii. Konsekwencją choroby są przede wszystkim ogromne straty gospodarcze dla hodowców.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: